Co to jest root telefonu?
Root oznacza korzeń, czyli coś, co sięga głęboko i jest niezbędne do przeżycia. Korzeń jest bardzo ważny, ale wrażliwy, więc bezpośredni dostęp do niego, to ogromna odpowiedzialność i jednocześnie potężne zagrożenie.
Root systemu to uprawnienie, do nieskrępowanych zmian. Jeśli doskonale wiesz co robisz, to takie zmiany mogą dać Ci pełną władzę i wielkie możliwości. Jeśli jednak popełnisz błąd, to skutek może być bardzo nieprzyjemny.
Zwykłe konto użytkownika nie pozwala nadmiernie modyfikować systemu. Jednak root jest czymś w rodzaju konta administratora - Ty masz myśleć o konsekwencjach, system nie będzie Cię chronił.
Jeśli coś schrzanisz, to "sorry memory". Nie ma zmiłuj.
Nie rootuj, jeśli nie musisz
99% osób używających telefonu z Androidem, powinno trzymać się tak daleko od roota, jak to możliwe. Procedura rootowania Androida w niektórych smartfonach jest dość trudna, a ryzyko uszkodzenia systemu jest duże.
Ewentualny błąd, może sprawić, że smartfon nie uruchomi się ponownie lub wpadnie w tak zwany boot loop, czyli będzie się ciągle restartował automatycznie i nigdy się nie uruchomi. Czasami da się wyjść z takiego boot loop'a, a czasami system nie startuje wcale, a smartfon zamienia się w cegłę. Mówi się nawet, że ktoś "uceglił" telefon (z angielskiego bricked).
Nawet jeśli będziesz wykonywać procedurę rootowania krok, po kroku, to nie znaczy, że wszystko pójdzie bezproblemowo, na Twoim telefonie. Niestety rootowanie to proces silnie ingerujący w fabryczne zabezpieczenia telefonu i pliki systemowe, więc jest możliwość, że coś pójdzie nie tak, jak się spodziewaliśmy.
Ryzyko zależy od naszej wiedzy, doświadczenia, wersji systemu, a nawet konkretnego modelu smartfonu. Trzeba jednak założyć, że jeśli robisz root po raz pierwszy w życiu, to ryzyko popełnienia błędu jest bardzo duże. Moim zdaniem nie warte potencjalnych zysków.
Ciągłe działanie na koncie administratora nie jest zbyt mądre
Część producentów aplikacji traktuje rootowanie, jako usuwanie zabezpieczeń, a przez to uniemożliwia lub utrudnia dostęp do niektórych funkcji. Możesz mieć problem z płatnościami zbliżeniowymi przez NFC (np. Google Pay), albo z prawidłowym działaniem aplikacji bankowych. Jasne, że są metody by to obejść lub "zamaskować" dostęp do roota, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów.
Instalowanie na koncie roota wielu programów (w tym spoza oficjalnego sklepu Google Play), dostęp tych aplikacji do funkcji przewidzianych tylko dla roota, ściąganie plików itp, powoduje, że szansa na złapanie wirusa, trojana, keyloggera i inne złośliwe oprogramowanie na smartfonie, jest duża. Szkody mogą być większe, niż gdybyśmy je złapali na koncie zwykłego użytkownika.
Bez roota telefon działa tak, jak chciał producent. Ma wszystkie fabryczne funkcje oraz zabezpieczenia. Słowem: pracuje prawidłowo. Ale... Prawidłowo nie zawsze znaczy perfekcyjnie. Jakie więc root Androida ma zalety?
Jak zrobić, żeby stary telefon działał szybciej? Root Androida + custom ROM
Jeśli masz stary smartfon, który już od dawna nie otrzymuje nowych aktualizacji, a Ty utknąłeś ze starą wersją systemu, to rootowanie systemu może Ci pomóc.
Root usuwa zabezpieczenia lub pozwala je obejść, a dzięki temu możesz między innymi wymienić system Android, na inny. Nie chodzi oczywiście o to, że nagle postawisz sobie iOS, zamiast Androida. Możesz jednak wgrać na telefon inny, czystszy, lepiej zoptymalizowany system Android, w nowszej wersji i bez nakładki producenta. Jest to tak zwany custom ROM. Dobrym przykładem jest znany, lubiany i działający na wielu różnych smartfonach LineageOS.
Gdy producentowi nie zależy już na Twoim telefonie
Robisz root telefonu i wrzucasz na niego lżejszego Androida. System bez zbędnych aplikacji i nakładek zapewne będzie działał szybciej na starszym telefonie, niż to, co proponuje producent.
Ponadto wielu niezależnych programistów tworzy (portuje) nowe wersje systemów na starsze modele smartfonów, więc zyskasz nie tylko szybkość, ale często też dodatkowe funkcje i łatki bezpieczeństwa.
Jednak z drugiej strony...
Custom ROM może być niebezpieczny
Pamiętaj koniecznie o tym, że niezależne custom ROMy są systemami często robionymi (lub modyfikowanymi) przez małą grupę osób. Czasami wręcz tylko przez jednego programistę. To sprawia, że custom ROM może zawierać niewykryte błędy, luki bezpieczeństwa, a w rzadkich przypadkach nawet świadomie dodane szkodliwe oprogramowanie.
Root telefonu = utrata gwarancji
Poza narażaniem systemu (i pośrednio również swoich danych) na niebezpieczeństwo, root Androida ma też bardziej konkretną konsekwencję. Możesz po prostu stracić gwarancję na telefon.
Dotyczy to modeli większości producentów. Jeśli w systemie zostanie ślad po wykonanym rootowaniu, to producent może odmówić uznania gwarancji. Czasami wystarczy z powrotem zmienić custom ROM, na system fabryczny, ale czasami te ślady trzeba usuwać lub maskować w bardziej skomplikowany sposób.
Jak zrobić root telefonu?
Tego tematu nie będę poruszał w tej publikacji, z jednego, ważnego powodu. W zasadzie każdy telefon rootuje się inaczej. Duże różnice są nie tylko między producentami, ale czasami nawet między różnymi modelami tego samego producenta. Dlatego nie ma jednej, uniwersalnej procedury, która pasuje do wszystkich. Trzeba tworzyć oddzielne poradniki do dziesiątek, albo setek różnych modeli.
Czasami dostępne są programy typu Odin, do rootowania smartfonów Samsung, które pozwalają cały proces wykonać bardzo szybko. Jednak w wielu innych telefonach trzeba wszystko wykonać ręcznie, co jest trudniejsze, bardziej ryzykowne i czasochłonne. Poza tym mniej popularne smartfony, są słabiej wspierane przez programistów.
Czy warto rootować telefon?
Krótka odpowiedź dla większości z nas: nie warto.
Na pewno nie warto jeśli masz nowy smartfon flagowy, który działa szybko. W takim przypadku nie potrzebujesz zmieniać systemu na inny (szybszy). Możesz zyskać rozszerzoną funkcjonalność aplikacji, korzystających z roota, ale...
Możesz stracić gwarancję, wprowadzić luki bezpieczeństwa do systemu, utrudnić sobie dostęp do niektórych funkcji związanych z płatnościami lub logowaniem do niektórych usług, a w najgorszym (i zaskakująco częstym) przypadku, możesz nawet uszkodzić system do tego stopnia, że smartfon przestanie się uruchamiać. Zmienisz go w cegłę lub przycisk do papieru, wart kilka tysięcy złotych.
W ostateczności rootowanie może być wykonane na starszych smartfonach, które dawno już straciły gwarancję, a często zostały już zastąpione nowszymi modelami i teraz leżą w szufladzie. W takim przypadku, nawet jeśli uszkodzimy system i nie będziemy potrafili go naprawić, to wielkiej straty nie będzie.
Jeśli masz starszy smartfon, którego już nie używasz, a chcesz tchnąć w niego nowe życie, to zacznij od wykonania roota, potem zmień mu system na nowszy i lżejszy, zainstaluj dobre aplikacje na roota, a jeśli stwierdzisz, że działa to całkiem dobrze, to na koniec wymień mu akumulator na nowy. Taki zabieg odmładzający może faktycznie dać drugie życie staremu, poczciwemu, kilkuletniemu telefonowi.