Xiaomi Mi A2 Lite. Skąd ta popularność?
Xaiomi Mi A2 Lite króluje obecnie wśród najbardziej popularnych telefonów na Allegro ponieważ wielu przyciąga nie tylko jego rozsądna cena, brak jakichkolwiek nakładek systemowych (w tym przypadku MIUI), ale głownie wygląd przypominający… No właśnie jaki telefon przypomina wam Xiaomi Mi A2 Lite?
Chodzi oczywiście o iPhone’a. Gdyby nie ta ramka na dole można by powiedzieć, że są niemal identyczne, ale o tym, że Chińczycy kopiują Apple wiedzą wszyscy. Jak ta kopia sprawuje się jednak w praktyce?
Specyfikacja
Xiaomi Mi A2 Lite został wprowadzony na rynek w lipcu 2018 roku, więc stosunkowo niedawno.
Mierzy 149,33 x 71,68 x 8,75 mm (wysokość x szerokość x grubość) i waży 178 gramów. Został wyposażony w 5,84-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1080 x 2280 px i 431 PPI (FullHD+, 19:9).
Xiaomi Mi A2 Lite występuje w dwóch wersjach. Ta słabsza posiada 3GB RAM i 32 ROM, a ta mocniejsza 4GB/64GB (Pamięć wewnętrzną można rozszerzyć do 256 GB za pomocą karty microSD). My testujemy dziś wersję 4/64GB.
W telefonie znajdziemy 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 625 o taktowaniu 2Ghz i wcześniej wspomniane 4GB pamięci RAM, co w teorii gwarantuje wydajność na całkiem przyzwoitym poziomie. Oczywiście nie jest model, który może konkurować z najnowszymi flagowcami, nawet w tej mocniejszej wersji, którą testujemy, ale można powiedzieć, że A2 Lite to tzw. średnia półka z całkiem fajnym wyglądem i dobrą ceną.
W testach Antutu Benchmark telefon uzyskuje niespełna 78 000 punktów. Co plasuje go dość mocno poniżej pierwszej pięćdziesiątki, która na dzień dzisiejszy zamyka HUAWEI nova 3i z wynikiem 138 000 punktów. Przejdźmy jednak dalej.
A2 Lite został wyposażony w dwa aparaty z tyłu, 12 oraz 5 Mpix, a także 5-megapikselowy przedni, który służący do autoportretów. Xiaomi może pochwalić się również sporą baterią. W tym modelu znajdziemy bowiem baterię o pojemności aż 4000mAh!
Android One
System na którym pracuje A2 Lite to zdecydowanie jedna z jego zalet. Należy pamiętać, że “czysty android”, bez nakładek innych producentów na pewno w niektórych momentach może oferować mniej ustawień czy dodatkowych funkcji, ale z pewnością będzie on działał szybciej i stabilniej, a dodatkowo użytkownicy systemu “bez dodatków” mogą liczyć też na znacznie szybsze aktualizacje telefonu,
Do ciekawostek należy fakt, że przeprowadzona jakiś czas temu ankieta na Twitterze Xiaomi w dziwnych okolicznościach szybko zniknęła, kiedy po zapytaniu użytkowników jaki system wybraliby do swojego smartfona: MIUI Czy Android One?
Oczywiście zniknęła, bo Xiaomi przekonane było że ich system jest tu niekwestionowanym liderem, a w rzeczywistości okazało się, że ponad 50% klientów wybrało by czystego androida. Czy firma wyciągając wnioski z tej ankiety zdecydowała się właśnie na ten system przy produkcji A2 Lite? Tego nie wiemy, ale trzeba przyznać, że jest to miła odmiana dla wszechobecnych nakładek.
Xiaomi Mi A2 vs Mi A2 Lite
Ten łudząco podobny do iPhone’a model Xiaomi ma też starszego brata, co wielu może wpędzić w zakłopotanie, bo występuje też wersja bez “Lite”.
Mi A2 Lite to nie tylko lekko odmienna budowa i trochę inne podzespoły podstawowej wersji Xiaomi Mi A2. Różnic jest sporo więcej, ale nie będę ich szczegółowo opisywał.
[bs-quote quote=”Starszy brat, czyli Mi A2 ma większy wyświetlacz, szybszy procesor i więcej ramu, wspiera też wifi w standardzie AC, ale z drugiej strony ma gorszą baterię, nie ma jacka 3,5 mm i jest dużo droższy.” style=”style-14″ align=”center”][/bs-quote]
Porównując niektóre ceny i modele, to prawie dwukrotnie. Jeżeli jednak nie lubisz “notcha”, cena nie gra dla ciebie roli i uwielbiasz codziennie ładować swój smartfon, to może to być właśnie propozycja dla ciebie.
A może tym razem nie Xiaomi?
Chińczycy znają się na robieniu telefonów, udowodnili to co najmniej kilkoma, bardzo dobrymi modelami jak choćby Mi Mix 2 czy One Plus 5T czy One Plus 6, ale niestety nie zawsze jest tak kolorowo, bo zdarzają się również telefony, którymi niekoniecznie należy się interesować mimo iż jest to np. znane i cenione Xiaomi.
Coraz częściej mówi się też o dwóch innych popularnych topowych modelach, które ze względu na świetne osiągi mogą stać się alternatywą dla popularnych flagowców Samsunga, Xiaomi czy OnePlusa. Jak przystało na każdego flagowca nie są to telefony najtańsze, ale za to mocno nadrabiają specyfikacją.
Mowa tu o OPPO Find X oraz wydanym ostatnio Vivo Nex S. Telefony niezwykle szybkie, napakowane najnowszą elektroniką z niesamowitymi osiągami, które potwierdzają m.in. testy w Antutu Benchmark. Dla wielu nie tylko same osiągi są istotną rzeczą przy wyborze telefonów dlatego zanim przejdziemy do konkretnej specyfikacji, zwróćcie uwagę na sam wygląd jednego czy drugiego telefonu. Mamy tu naprawdę świetnie zaprojektowane smartfony, które kontynuują modę na “bezramkowce”, ale oferują coś jeszcze, coś czego nie widzieliśmy jeszcze u innych producentów.
Oppo Find X
Apple jak i testowany przez nas Xiaomi Mi A2 Lite, chcąc zachować jak największą propozycję ekranu do reszty obudowy używają notcha. Jedni go kochają inni nienawidzą, ale to już zależy od prywatnych preferencji.
W Oppo Find X, aby uzyskać niesamowity stosunek 93.8% (stosunek całkowitej powierzchni telefonu do ekranu) musiano zastosować inne rozwiązanie.
[bs-quote quote=”Wygląda to niesamowicie i jest bardzo nowatorskie bowiem po wybraniu ikony aparatu w smartfonie, jego górna cześć za pomocą małego silnika wysuwa się, odsłaniając za jednym razem przedni i tylny obiektyw! ” style=”style-14″ align=”center”][/bs-quote]
Jeżeli chodzi o wcześniej wspomnianą wydajność, to tak dobry wynik Oppo Find X zapewnia najnowszy 8-rdzeniowy Snapdragon 845 (4 x 2,8 Ghz + 4 x 1,8 Ghz), GPU Andreno 630 oraz 8GB pamięci RAM. W tym modelu znajdziemy również 256 GB pamięci flash oraz baterię o pojemności 3730 mAh.
Vivo Nex S
Ten model również ma wiele do zaoferowania swoim przyszłym nabywcom.
Poza świetną wydajnością (delikatnie lepszą niż Oppo Find X), którą również jak w przypadku poprzedniej propozycji zapewnia Snapdragon 845 i 8GB RAM, a
także wysuwanym aparatem oferuje coś jeszcze – czujnik odcisków palca w ekranie! To kolejne nowatorskie rozwiązanie, które może zrewolucjonizować rynek telefonów komórkowych, pozwalając za jakiś czas całkowicie wyeliminować elementy obudowy. Czy wkrótce zobaczymy telefony rodem z filmów si-fi, gdzie w rękach trzymać będziemy sam ekran?
Producenci ekranów na targach elektroniki już ostatnio chwalili się przecież ekranami, które można swobodnie wyginać! Nowatorskie podejście producentów takich jak Vivo i Oppo może wiele zmienić na rynku, być może rewolucja w wyglądzie naszych podręcznych komputerów zaczęła się już teraz?
Źródło: techboss.pl